Az elmúlt napokban indokoltan közbeszéd tárgya lett a Budakeszi repülőtér mögötti, Budakeszi-árok menti terület sorsa, amellyel kapcsolatosan 2001-ben megtartott népszavazás következtében elutasításra került egy ottani fejlesztés létesítése.
A szóban forgó 081/15-20 hrsz-ú területet ½ – ½ tulajdoni arányban Baumgartner Antal és Takács István 1996-ban vásárolta meg. Az elidegenítésben az önkormányzatnak semmiféle szerepe nem volt sem akkor, sem azt megelőzően.
Tiltott övezetben (kiemelt természetvédelmi területen) kezdtek titokzatos építkezésbe Budakeszin, és eléggé paprikázódik a hangulat
Az érintett terület a budakeszi Bodzás-árok egyik sarka, az úgynevezett Álomvölgy.
A Farkashegyi repülőtér melletti területet az 1990-es évig még lőtérként használta a Belügyminisztérium, a privatizáció alatt viszont még abban az évben eladták egy befektető cégnek.
Ennek a területnek egy részét – 32 hektárt – aztán 1996-ban megvásárolta két befektető.
Pár évvel később jött a 2005-ös agglomerációs törvény, ami szerint a területet nem lehet beépíteni. A helyszínen csak olyan építményeket lehet felhúzni, amik növénytermesztéshez, terményfeldolgozáshoz, állattenyésztéshez és tároláshoz kellenek. Lakást csak akkor lehet építeni, ha a helyben lakást a mezőgazdasági termelés vagy az állattartás indokolttá teszi.
Támogassa Budakeszi polgármesterének kezdeményezését a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél, hogy a hely természeti értékeire (például kaptárkövek, a magyar tarsza szöcskefaj lelőhelye) tekintettel a területet vegye meg az állam.
Források:
https://index.hu/belfold/2019/04/23/budakeszi_termeszetvedelmi_terulet_beepites/
https://hirmondo.budakeszi.hu/budakeszi-alomvolgyrol-tenyszeruen/